Naujienos Paslaugos

UŽSTRIGO PASTATYTO STATINIO ĮTEISINIMAS? GAL TIESIOG NETURĖJOTE STATYBŲ DRAUDIMO

Lietuviai statydami namą pataupo ne tik tada, kai renkasi statybines medžiagas, bet ir tvarkydami būtinus dokumentus. Statybų užbaigimo dokumentai, žmonių vadinami namų pridavimu arba statybų pridavimu, yra paskutinė procedūra, atliekama pabaigus statyti namą. Dokumentai gali būti ruošiami ir statybų metu.

Pavyzdžiui, kai reikia kreiptis į banką paskolos – reikalinga pažyma apie nebaigtas statybas. Galvos skausmas atsiranda tada, kai reikia gauti statybų užbaigimo dokumentus. Kaip ten sako lietuvių patarlė – „skūpus moka du kartus“? Laura Stankūnė iš UAB „Laureka“ pataria – „Labai svarbu atkreipti dėmesį į statybų draudimą.“.

Kiek kainuoja statybų dokumentai?

Statybų dokumentai kainuoja nemažai, nes reikia sutvarkyti visą pluoštą dokumentų, kreiptis į būrį specialistų. Bet lyginant su namo statybų kaštais, tai nėra tokia jau ženkli suma. Sutaupyti galima, jei žmonės planuoja ir nuosekliai ruošia dokumentus. Taip jie gali nė nepajausti išlaidų dokumentacijai.

Laura Stankūnė pataria – „Kai namas pradedamas statyti ir įvedami inžineriniai tinklai, tai padarius iš karto kviečiamas specialistas, kuris galėtų paruošti geodezinę nuotrauką. Jei nuosekliai atlikus darbus, gausite pažymas, bus paprasčiau ne tik dokumentų rinkimo prasme, bet ir atsiskaitymo, nes už pažymas iš karto sumokėsite. Betarpiškai dokumentus galima jau iki statybų pabaigos susiruošti ir finansiškai vienu metu nereikėtų skirti didelės sumos“. Specialistė pažymi, kad, kai kuriuos dokumentus galima susitvarkyti vėliau, tačiau statybų draudimu vertėtų pasirūpinti iš anksto.

Pastatyto statinio įteisinimas

Nuo 2015 metų įstatymuose numatytos nuostatos, kad registracija privaloma, nuo statybos leidimo išdavimo per 3 metus. Toks reikalavimas galioja ir nebaigtai statybai. Beje, nebaigtų statybų duomenis reikia atnaujinti kas penkeri metai. Jei tai nepadaroma laiku, gresia baudos.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kai naujai pastatyto statinio įteisinimas įstringa – nėra statybos darbų draudimo. Šis draudimas numatytas teisės aktuose nuo 2017 m. ir yra privalomas.

Statybų draudimo poliso svarba

Baigus statyti statinį ir norint jį įteisinti, statybų inspekcijai reikia pateikti ne tik statybos draudimo polisą, bet ir jo apmokėjimo kvitą. Kyla klausimas, kaip statybos darbų draudimas susijęs su statybos darbų užbaigimo deklaracija, kuri tvirtinama statybų inspekcijoje?  

UAB „Laureka“ atstovė pažymi – „Nuo 2017 metų ši nuostata privaloma pagal teisės aktus, nors kyla daug diskusijų, ar tai logiška. Dar daugiau, kreipiantis kituose etapuose dėl statybos dokumentų, pavyzdžiui, pranešant apie statybos pradžią, arba dėl pažymos, kurioje nurodyta, jog statant nenukrypstama nuo projekto, tokio draudimo nereikalaujama. Taigi, daugelis statytojų, net nežino apie tokią draudimo rūšį.“.

Laura Stankūnė akcentuoja, kad statinio statybų draudimas ir būsto draudimas nėra tas pats. Būsto draudimu draudžiama nuo vagysčių, vandens užliejimo ir panašių situacijų, o statybos darbų draudimas reikalingas dėl trečiųjų asmenų tyčinės veiklos, tretiesiems asmenims padarytos žalos, taip pat dėl stichinių nelaimių statybų laikotarpiu.

Kada draustis turi pats statytojas – savininkas?

Dažnai statytojai stengiasi sutaupyti, nors ir būna girdėję apie tokią draudimo rūšį. Statinio statybos draudimas privalomas daugeliu atvejų – statant naują statinį, modernizuojant, rekonstruojant, ar atliekant remontą. Pašnekovė pabrėžia, kad draustis turi pats statytojas, jei stato statinį ūkio būdu – t.y. pats, arba skirtingiems darbams samdo skirtingus rangovus. Tuo atveju, kai visus darbus atlieka vienas samdomas rangovas, tada jis pats turi pasirūpinti šiuo draudimu, savininkui prievolės įsigyti tokį draudimą nebėra.

Retroaktyvus draudimas – išeitis vėluojantiems

Ką daryti, jei pastatas pastatytas, o statyba reikiamo draudimo neturi? Pašnekovė atsako paprastai – „Tam, kad užbaigtos statybos būtų įteisintos, reikia ieškoti sprendimo ir draustis jau po visko, liaudiškai tariant „atbuline“ data – arba kitaip vadinamu retroaktyviuoju draudimu. Dažnai tokios sąlygos įtraukimas į draudimą kainuoja gerokai daugiau“. UAB „Laureka“ patarimas statytojams – „Išsiaiškinkite dar prieš pradėdami statybas, kokie dokumentai bus reikalingi statyboms įteisinti, kad atitinkamus dokumentus galima būtų paruošti laiku ir tikėtina patiriant mažesnes laiko, finansines ir Jūsų nervų sąnaudas.“.

Statybų užbaigimas karantino metu

Laura džiaugiasi – „Malonu, kad teigiamų savo veiklos rezultatų pasiekiame ir šiuo karantino laikotarpiu. Prisipažinsime, tam tikrų mūsų paslaugų specifika nėra veikiama šių dienų izoliavimosi reikalavimų, nes statybų užbaigimo ar nebaigtų statybų dokumentai tvirtinami elektroniniu būdu. Noriu atkreipti dėmesį, kad (ne)baigtų statinių įteisinimas taip pat įmanomas. Teikti prašymus dėl pripažintų tinkamais naudoti statinių Registrų centrui galima elektroniniu būdu (jei savininkas turi el. parašą) arba siųsti įprastu paštu.“.

Į Registrų centrą gali kreiptis tik pats savininkas arba notariškai įgaliotas asmuo, o statybos užbaigimo dokumentams tvarkyti pakanka paprasto rašytinio įgaliojimo.

Baigdama pokalbį Laura Stankūnė pabrėžia – „Jei tik mūsų klientai skiria laiko įprastai užsigulėjusiems dokumentams pakilnoti ir turi galimybę pateikti mums reikiamus dokumentus elektroniniu būdu, arba pristatymo iki durų principu, mūsų darbai rūksta kaip iš pastatyto namo kamino.“

Daugiau informacijos: https://www.laureka.lt/, Facebook.

Redagavo RASA BANELĖ

3 Replies to “UŽSTRIGO PASTATYTO STATINIO ĮTEISINIMAS? GAL TIESIOG NETURĖJOTE STATYBŲ DRAUDIMO

  1. UAB Laureka paslaugos aukščiausios kokybės, taupo ne tik laiką, bet ir nuima daug rūpesčių nuo kliento pečių. Ačiū jums, Laura, kad puikiai rūpinatės klientais.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *