Prekyba Tėvystė

JŪRATĖ ANTANAVIČIENĖ: PREKYBOJE KOKYBIŠKAIS ŽAISLAIS PAMAČIAU GILIĄ PRASMĘ

Žaidimai yra be galo svarbūs visų vaikų raidai. Per žaidimus jie pažįsta pasaulį, mokosi jo taisyklių, elgesio normų, vysto savo įgūdžius, lavina bendravimą, mąstymą, kūrybiškumą, išsikrauna fiziškai ir emociškai. Bendri suaugusiųjų ir vaikų žaidimai stiprina emocinius ryšius tarp šeimos narių, skatina pasitikėjimą vieni kitais. Visa tai būtina, norint užauginti įvairiapusiškai sveikus, gabius ir laimingus vaikus. 

Šiuo metu žaislų pasiūla yra tokia didžiulė, kad suaugusieji dažnai joje pasimeta. Jūratė Antanavičienė, elektroninės žaislų parduotuvės p3rku.lt savininkė, apie teisingą žaislų parinkimą vaikams gali papasakoti labai daug. 

Kodėl būtent žaislai?

Iki tol esu dirbusi pardavimų vadybininke, taip pat užsiiminėjau tinkliniu marketingu. Pardavinėti man patiko ir gerai sekėsi, todėl labai norėjau turėti elektroninę parduotuvę. Pradėjau svarstyti, kuo galėčiau joje prekiauti. Norėjau, kad tai būtų toks dalykas, kuris man ir pačiai labai patinka. Supratau, kad mėgstu žaislus – juk tai tokia reikšminga detalė kiekvieno žmogaus gyvenime. Net ir pati skurdžiausia vaikystė nepraeina be žaislų ir žaidimų.  

Su kokiomis problemomis susiduria šiuolaikiniai tėvai, ieškodami vaikams žaislų?

Viena didžiausių problemų – labai didelė pasiūla. Žaislų ir žaidimų parduotuvėse dabar tiek daug, kad net ir pirkdami tai, kas yra „ant bangos“, galite nepataikyti. Tokiu atveju sumokėsite pinigus, o žaislas bus numestas kampe ir pamirštas. Visada verta pasidomėti, ko nori pats vaikas, gal net pasiūlyti jam kelis variantus, iš kurių galima rinktis. Jei perkate dovanų ne savo vaikui, pasiteiraukite tėvų, ką labiausiai mėgsta jų atžala.

Kita problema, kurią dažnai įvardija tėvai – „mano vaikas nežaidžia su žaislais“. Tokiu atveju man visada sukirba klausimas: gal jis tiesiog neturi patinkančių žaislų? Šių dienų vaikai visada noriai tiesia rankas prie telefonų, planšečių ir kompiuterių. Jei leisime jiems į virtualų pasaulį nerti nuo pat mažumės, tik pridarysime žalos. Kompiuteriniai žaidimai neugdo vaikų nei fiziškai, nei dvasiškai, nei psichologiškai. Taip pat nemoko kantrybės. Todėl rasti žaislus ar žaidimus, kurie nuviliotų mažuosius nuo ekranų, tikrai verta. Taip pat labai naudinga ir patiems kartas nuo karto su savo vaikais pažaisti. Yra daug žaidimų, kurie skirti vaikams, bet juo mielai žaidžia ir suaugę žmonės – tai dėlionės, konstruktoriai, stalo žaidimai ir pan.

Ką naudingo vaikui gali duoti žaislai?

Esu ne kartą girdėjusi nuomonę, kad „ai, gi čia tik žaislas, nieko rimto“. Patikėkite, vaikui tai ir smagu, ir rimta vienu metu. Jau patys mažiausi vaikučiai tiesia rankas prie juos dominančių daiktų, smalsiai tyrinėja, čiupinėja, ragauja. Taip jie pažįsta aplinką. Vėliau žaislų pagalba vystoma smulkioji motorika. Žaisdami judriuosius žaidimus, važinėdami dviračiais ir paspirtukais jie lavina savo kūną, išmoksta atlikti įvairius judesius, laikyti pusiausvyrą. Kūrybiniai ir edukaciniai žaidimai skatina vaikų kūrybiškumą, strateginį ir erdvinį mąstymą. Kažką gamindamas vaikas suvokia, kaip ir iš ko padaryti įvairūs daiktai.

Pirmoji ir tikroji žaislų paskirtis buvo padėti vaikams išmokti atlikti įvairius darbus, suprasti, koks yra suaugusių žmonių gyvenimas. Matydami, kokius darbus namuose atlieka tėvai, vaikai stengiasi juos mėgdžioti. Penkiamečiui sunku ir pavojinga naudotis tikru plaktuku (o kalti vinis jis nori, nes matė, kaip tėvas tą daro), todėl jam galima pasiūlyti medinį. Labai daug senųjų žaislų buvo mažesnės tikrų įrankių kopijos. Labai svarbios lėlės. Mergaitės mėgsta žaisti su jomis namus, jas maitinti, šukuoti, prižiūrėti. Tai taip pat yra suaugusių žmonių gyvenimo atkartojimas.

Jau įtikinote, kad žaislai tikrai svarbūs. Ar pagal tai, kokius žaidimus renkasi vaikas, galima spręsti apie jo asmenines savybes?

Tikrai taip. Stebint, kokie žaidimui labiau patinka vaikui, galima sužinoti, kokiems dalykams jis gabesnis. Vieni vaikai mieliau renkasi judrius žaidimus, o kitiems patinka konstruoti, dėlioti dėliones, dar kitiems – ką nors kurti, statyti, lipdyti. Manau, kad reikėtų leisti savo atžaloms išbandyti įvairius žaidimus. Tegul jie pabūna ir kirpėjais, ir virėjais, ir policininkais, ir aktoriais. Kada gi dar galima bus tokia veiklų įvairovė?

Jei vaikas niekada nebandė žaisti šachmatais, kaip jis gali sužinoti, ar jam tai patinka? Arba niekada nežaidė krepšinio, lauko teniso? Juk tokie pabandymai kažkada gali peraugti į rimtus pomėgius ar net profesijas. 

Kokie žaidimai labiau populiarūs tarp mergaičių, o kokie tarp berniukų?

Mergaitės labiau linkusios žaisti su lėlėmis, daryti joms šukuosenas ar net siūti drabužius. Berniukų žaislais tradiciškai laikomos mašinėlės, netikri ginklai. Jei mergaitės mieliau renkasi kareivėlius, o berniukas lėles, tėvai dažnai sunerimsta. Iš tiesų tai nieko blogo nereiškia. Tiesiog ta mergaitė yra smarkesnė, o berniukas jautresnis, meniškesnis, kūrybiškesnis. Labai svarbu pasistengti pamatyti situaciją vaiko akimis. Galbūt jūsų dukra įsivaizduoja esanti pagrobta gražuolė, kurią gelbsti žaisliniai kareiviai, o sūnus šiuo metu kaip tik planuoja tapti garsiu dizaineriu ir kurti drabužius lėlėms?

Kokie didžiausi jūsų iššūkiai kuriant elektroninę žaislų parduotuvę?

Kol nepradėjau, viską įsivaizdavau daug paprasčiau. Maniau, kad susikursiu parduotuvę, sukelsiu į ją prekes ir paleisiu prekybą – maždaug, viens, du ir yra. Paaiškėjo, kad tai ne taip paprasta. Su pardavimais susijusių žinių turėjau pakankamai, bet IT srityje buvau visai žalia. Net nežinojau, kuo domenas skiriasi nuo serverio. Veiklą pradėjau šių metų sausio mėnesį, tačiau vietoj mano įsivaizduoto „viens, du“, užtrukau apie tris mėnesius, kol jau galėjau savo parduotuvę atverti pirkėjams.

Man labai svarbu, kad visi žaislai būtų kokybiški, atitiktų Europos sąjungoje nustatytus reikalavimus, turėtų sertifikatus. Taip pat norėjau pasiūlyti savo pirkėjams didelį pasirinkimą. Juk žymiai patogiau, jei kelis skirtingo amžiaus vaikus auginanti šeima galėtų jiems žaislus nupirkti vienoje vietoje.

Ar turite daugiau planų ateičiai?

Turiu mintį kada nors sujungti prekybą žaislais su konsultacijomis tėvams: kaip parinkti vaikams tinkamus žaislus, kurie jiems tiktų, patiktų, lavintų, padėtų suprasti jų talentus, charakterio bruožus.

Parengė Jurgita Barišauskienė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *