Paslaugos Saviugda

15 PRIEŽASČIŲ, KODĖL VERTA MOKYTIS UŽSIENIO KALBŲ

Kalbų mokėjimas suteikia didesnes galimybes tarptautiniam bendradarbiavimui, partnerių paieškai užsienyje, verslo plėtrai kitose šalyse. Galima sakyti, kad technologijos išspręs bendravimo problemą, automatinio kalbos atpažinimo sistemos vis labiau tobulinamos, todėl išmaniųjų technologijų pagalba galėsime nesudėtingai susikalbėti su kitakalbiais. Tačiau, ar kada susimąstėte, kokią naudą gali suteikti kalbų mokymasis? Ar tai iš tikrųjų susiję tik su bendravimu?

Šiame sąraše Apvalaus kvadrato mokyklos direktorė Laura Tekorė trumpai ir aiškiai įvardina keliasdešimt tyrimais paremtų kalbų mokymosi privalumų. Kai kurie iš jų yra akivaizdūs, o kai kurie netgi stebinantys. Tikiuosi, kad tokios žinios padės naujai pažvelgti į kalbų mokymąsi.  Be to, tikiuosi, kad tai padės įkvėpti kitus mokytis kalbų.

Turėsite geresnę atmintį

Remiantis Julijos Morales iš Ispanijos Granada Universiteto tyrimais, vaikai, kurie mokosi antrosios kalbos, geriau atsimena praeities įvykius, nei kalbantys tik viena kalba. J. Morales ir jos komanda nustatė, kad tie, kurie mokėjo kelias kalbas, dirbo ne tik greičiau, bet ir tiksliau.

Kai jūsų smegenys įsibėgėja ir yra priverstos prisiminti konkrečius žodžius keliomis kalbomis, jos lavinamos tose srityse, kurios atsakingos už informacijos saugojimą ir perdavimą.

Turėsite geresnius klausymo įgūdžius

Ar prisimenate, kokios sunkios atrodė klausymosi užduotys kalbos mokymosi pradžioje? Tikras košmaras! Mokantis užsienio kalbų pagerėja klausymo įgūdžiai, kadangi smegenys turi įtemptai dirbti, kad atskirtų skirtingų tipų garsus skirtingomis kalbomis.

Pagerės jūsų gebėjimas sukaupti dėmesį

2010 m. atliktas tyrimas rodo, kad dvikalbiai žmonės gali geriau valdyti savo dėmesį ir mažiau blaškosi. Tyrimo metu paprašyti susikoncentruoti ties užduotimi, dvikalbiai dalyviai mažiau blaškėsi ir geriau susikoncentravo ties užduotimi. Jiems taip pat buvo lengviau pašalinti nereikalingą informaciją ir daryti tik tai, kas būtina užduočiai įvykdyti.

Būsite kūrybingesni

Užsienio kalbos mokymasis pagerina ne tik sugebėjimą spręsti problemas ir logiškiau mąstyti, tačiau, remiantis Kathryn Bamford ir Donaldo Mizokawa tyrimais, taip pat gali padidinti jūsų kūrybinį potencialą.

Jūs esate priversti ieškoti alternatyvių žodžių, kai nelabai atsimenate žodį, kurį norėjote naudoti, ir verčiate savo smegenis eksperimentuoti su naujais žodžiais ir frazėmis. Tai pagerina jūsų skirtingo mąstymo įgūdžius, formuojamas sugebėjimas nustatyti kelis vienos problemos sprendimus.

Geriau spręsite problemas (net matematikoje!)

Viename tyrime, keliomis ir viena kalba kalbantiems vaikams, buvo pateiktos matematinės ir kitų sričių užduotys. Vaikų buvo paprašyta pateikti sprendimus. Juos vertino atsižvelgiant į kūrybiškumą, lankstumą ir originalumą. Rezultatai patvirtino, kad keliomis kalbomis kalbantys vaikai buvo kūrybiškesni spręsdami problemas nei vienkalbiai bendraamžiai.

Jūsų vaikai greičiau vystysis

Remiantis naujais tyrimais, kūdikiai, susidūrę su dviem kalbomis, turi geresnius mokymosi ir atminties įgūdžius, palyginti su vienakalbiais bendraamžiais. Bendradarbiaujant mokslininkams ir medikams, Singapūre buvo atliktas tyrimas. Iš viso jame dalyvavo 114 kūdikių 6 mėnesių amžiaus,  maždaug pusė jų nuo gimimo buvo kalbinami dviem kalbomis.

Tyrimo metu nustatyta, kad dvikalbiams kūdikiams pakartotinai parodžius tą patį vaizdą, jie greičiau atpažino pažįstamus vaizdus ir daugiau dėmesio skyrė naujiems vaizdams. Tai parodė tendencijas, kurios vėliau patvirtino ryšį susijusį su aukštesniu IQ.

Mažo vaiko gebėjimas išmokti kalbą yra toks didelis, kad, atrodo, nesvarbu, kiek kalbų jis mokosi… Jie gali išmokti tiek daug kalbų, kiek galite leisti sistemingai ir reguliariai girdėti tuo pačiu metu. Vaikai tiesiog turi šį sugebėjimą. Jų smegenys yra pripratusios tai daryti.

Padidės savos kalbos supratimas

Kaip sakė Geoffrey Willansas: „Niekada negali suprasti vienos kalbos, kol nesupranti bent dviejų“. Pagalvokite kiek vienakalbių žino, kas yra būdvardžiai ar linksniavimas? Nedaug. Tai natūralu. Tokių žinių jiems tiesiog nereikia. Tačiau mokantis kitų kalbų, atkreipiamas jūsų dėmesys į abstrakčias kalbos taisykles ir struktūrą, todėl geriau išmanai ir savo kalbą.

Tyrimai rodo, kad užsienio kalbų studijos vaikams pagerina savos kalbos pažinimą ir supratimą.

Pagerinsite karjeros galimybes

Tai nėra vien tik skambi frazė. Daugiakalbiai turi daugiau šansų įsidarbinti nei vienakalbiai. Daugiau kalbų mokantys darbuotojai gali komunikuoti keliose bendruomenėse. Augant technologijoms, leidžiančioms bendrauti visame pasaulyje, tokios galimybės tampa vis vertingesnės. Be to, jūsų užsienio kalbų žinios liudija, kad esate intelektuali, disciplinuota ir motyvuota asmenybė.

Laisvas kalbos mokėjimas suteikia konkurencinį pranašumą prieš vienakalbius konkurentus. Amerikos tarptautinės vadybos aukštosios mokyklos „Glendale“,(Arizinoje) organizuojamoje apklausoje dalyvavo 581 absolventas. Dauguma jų teigė, kad įgijo konkurencinį pranašumą išmanydami keletą užsienio kalbų ir kitų kultūrų. Jie teigė, kad kitų kalbų mokėjimas dažnai buvo lemiamas veiksnys priimant sprendimus dėl jų karjeros. Taip pat toks įgūdis suteikė asmeninį pasitenkinimą ir kultūrinį tobulėjimą.
 
Jūs sustiprinsite pasitikėjimą savimi

Pasitikėjimas visada didėja, kai įgyjamas naujas įgūdis. Taip ir su kalbos mokymusi auga savivertė bei pasitikėjimas. Be to, tampate įdomiu pašnekovu.

Tapsite mobilesni, kosmopolitiški

Yra daugybė priežasčių, kodėl žmonės palieka tėvynę ir persikelia į kitas vietas. Vieni ieško geresnio gyvenimo, kiti bando rasti politinę laisvę, meilę ar religinę toleranciją. Kad ir kokios būtų priežastys, užsienio kalbų mokėjimas žymiai padidina jūsų mobilumą, pašalinami kalbos barjerai ir padidinamos galimybės įsidarbinti. Be to, buvimas užsienyje gali daryti teigiamą įtaką jūsų įsidarbinimo galimybėms, net jei vėliau grįšite į savo tėvynę.

Nuolat susirasite naujų draugų

Aišku, tai yra vienas iš fenomenaliausių kalbų mokymosi pranašumų. Jūsų kalbos įgūdžiai panaikina visas bendravimo kliūtis pasaulyje. Interneto eroje galite rasti draugų kiekviename Žemės kampelyje. Afrika, Azija, Naujoji Zelandija, Pietų Amerika yra vos už kelių paspaudimų.

Tapsite sąmoningesnis

Turiu pripažinti, kad nesitikėjau, jog kalbų mokymasis gali turėti tokį šalutinį poveikį, tačiau Boaz Keysar, Sayuri L. Hayakawa ir Sun Gyu An knygoje „Užsienio kalbos poveikis: mąstymas užsienio kalba mažina šališkumą sprendimuose“ įrodyta, kad šnekantys keliomis kalbomis yra labiau sąmoningesni, kai kalbama apie „hipotetinių“ ir „tikrų“ pinigų skirtumo suvokimą (skirtumą tarp pinigų kreditinėje kortelėje ir grynųjų).

Anot tyrimo autorių, vienas iš gautų rezultatų yra tas, kad žmonės, kurie įprastai sprendimus priima užsienio, o ne gimtąja kalba, gali būti objektyvesni taupydami, investuodami, skirdami dalį lėšų būsimos pensijos reikmėms. Jie mažiau mąsto trumparegiškai.

 Padidinsite keitimąsi informacija ir idėjų srautą

Jei manote, kad pakanka anglų kalbos, kad gautumėte visą informaciją iš savo srities, pagalvokite dar kartą. „Apvalaus kvadrato mokykloje“ vaikai nuo priešmokyklinės klasės mokomi ir anglų, ir kinų kalbos, o nuo antros klasės taip pat mokomi rusų ir ispanų kalbų.

Mes tikime, kad kalbų mokėjimas pagerina tarptautinį keitimąsi informacija, taip prisidedant prie įvairių patobulinimų ir pokyčių pasauliniu, regioniniu ir nacionaliniu lygiu. Kalbėdamas kitomis užsienio kalbomis, jūs galite įsitraukti į didžiulį informacijos vandenyną.

Jūs padidinsite savo pasaulinį (politinį) supratimą

Studijuodami kitą kalbą, jūs ne tik mokotės bendrauti ta kalba, bet ir daug sužinote apie šalį, kultūrą, žmones. Tobulėdami jūs pradedate geriau suprasti ir atjausti žmones, kalbančius ta kalba. Atrasdami jų istoriją, patiriate jų skausmą ir dalijatės pergalėmis. Pradedate matyti pasaulį jų akimis. Tuomet įvyksta magija – jūs sukuriate ryšį tarp savo ir kitos šalies kultūros. Tai priverčia geriau suvokti ir vertinti unikalias savąsias kalbos, istorijos ir kultūros savybes.

Išmoksite nuoseklumo ir atkaklumo

Įgyti kalbėjimo įgūdžius užima laiko. Kuo sklandžiau siekiate kalbėti, tuo ilgiau tai trunka. Kalbų mokymosi kelionė kupina kliūčių. Šių negandų įveikimas padidina jūsų pasitikėjimą savimi ir ugdo charakterį. Kiekviena pergalė, kad ir kokia maža, leidžia geriau pasiruošti ateities iššūkiams, moko nuoseklumo bei atkaklumo.

Taigi kalbų mokymosi ir mokėjimo nauda akivaizdi, todėl mūsų mokykloje daug dėmesio skiriama kitų kalbų mokymuisi, kitos šalies kultūros pažinimui. Ir pabaigai noriu pasakyti, kad mokytis kalbų niekada ne per vėlu. Tėveliams visada patariu jau nuo mažų dienų padėti vaikams atrasti kalbas ir vaiko pasąmonėje įskiepyti norą mokytis. Todėl pradžiai užtenka pasirinkti mokyklą, kurioje dėstoma daug užsienio kalbų.

Laura Tekorė

Apvalaus kvadrato mokyklos direktorė

www.akmokykla.lt

 

 
 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *