Vis dažniau mūsų visuomenėje bei socialinėse medijose šmėžuoja terminai „saviugda“ ar „asmeninis tobulėjimas“. Daugelis juos mininčių pasakoja apie pasikeitusį gyvenimo būdą, išmoktas pamokas, sugebėjimą praleisti turiningą laisvalaikį ir atrasti dvasinį pabudimą. Visa tai tarsi suteikia gyvenimui naują prasmę, asmeninį gyvenimą nudažo visiškai naujomis spalvomis, atveria naujas galimybes ir kelią į sėkmę. Taigi kas tai – asmeninis tobulėjimas arba saviugda ir kaip to pasiekti?
Saviugda
Saviugdos terminas mūsų dienomis dažnai apibūdinimas kaip nuolatinis savęs ugdymas, domėjimasis nauja informacija, siekiant įgyvendinti sau išsikeltus tikslus. Dažnai į šį terminą sutelpa ir dar daugiau žodžių, tokių kaip: savęs auklėjimas, savęs stebėsena, savianalizė, savikontrolė ar savimonė. Toks asmeninis tobulėjimas ne tik neleidžia ,,patogiai užsisėdėti“ komforto zonoje, bet, priešingai, padeda judėti į priekį, į kiekvieną situaciją pažvelgti iš visiškai naujos perspektyvos, gebėti atrasti novatoriškus problemų sprendimus – taip augti tiek profesiniame, tiek asmeniniame gyvenimo kelyje. Neretai savęs ugdymo pradžios kertiniu akmeniu tampa būtent susiformavęs naujas požiūris ir motyvacija keistis, noras sekti įkvepiančios asmenybės pavyzdžiu, siekis atrasti vidinę ramybę ir santarvę su pačiu savimi.
Mažais žingsneliais didelių tikslų link
Kaip ir visi vėliau sugebantys pradžiuginti rezultatai, taip ir asmeninis tobulėjimas neatsiejamas nuo sunkaus darbo ir pastangų. Visgi kelionė savęs pažinimo ir ugdymo procese gali būti įdomi, nuotaikinga ir turininga patirtis, ją suskirsčius į konkrečius etapus, kurie vėliau leis nuodugniau ir aiškiau įsigilinti į save.
- Tikslų ir siekiamybių nusistatymas – tai pirmasis žingsnis asmeniniame tobulėjime, pagrįstas motyvacija, padėsiantis suprasti ir išsigryninti geriausias ir blogiausias savybės, norimus pasiekti tikslus ir pokyčius tolimesniame gyvenimo kelyje.
- Plano sudarymas ir įgyvendinimas. Dažnai sudaromas aiškus ir konkretus planas, skirtas konkrečiam laikui.
- Asmeninė stebėsena. Šio etapo metu įvertinama, ar išsikelti tikslai visgi atitinka lūkesčius. Neretai daugelis pasirenka dienoraštį, kuriame dokumentuoja, kaip sekasi judėti išsikeltų asmeninių tikslų link. Stebėsena padeda atskleisti, kaip mes reaguojame į aplinką, kokius sprendimus esame linkę priimti, kaip elgiamės konkrečiose situacijose. Būtent šis etapas ir padeda siekti teigiamų pokyčių ir pasinerti į savo vidinį psichologinį pasaulį.
Asmeniniai pasiekimai
Saviugdos kelyje esti begalė atradimų – tokių kaip: skirtingų jausmų, emocijų, mąstymo ir požiūrių vertinimas, sugebėjimas prisiimti atsakomybę už savo ,,tikrąjį aš“, neigiamų charakterio savybių priežasčių kilmė ir priežastys, leidžiančios spręsti tolimesnes asmenines problemas, priimti ir ugdyti save. Šis kelias ne visada yra lengvas, jame pasitaiko ir iššūkių bei nusivylimų, svarbu neprarasti tikėjimo ir pasiryžimo, siekiant savųjų tikslų, tačiau rezultatai atperka visus lūkesčius, o asmeninis gyvenimas ir karjera būna praturtinti naujų patirčių ir įspūdžių.
Karolina Želvytė